Várhatóan már a jövő év tavaszára elkészül az az élelmiszeripari stratégia, amelynek kidolgozását az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) és az Élelmiszeripari Ágazati Párbeszéd Bizottság közösen vállalta a két szervezet azon a kerekasztal-beszélgetésen, amelyen az agrárium és az élelmiszeripar közös gondjait beszélték meg Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterrel kedden a IFE Foodapest nemzetközi élelmiszeripari szakkiállításon.
Kovács Imre, az Élelmiszeripari Ágazati Párbeszéd Bizottság elnöke szerint a stratégia kidolgozására azért van szükség, mert az élelmiszeripar csak akkor fejlődhet és lábalhat ki jelenlegi szorult helyzetéből, ha stratégiát dolgoz ki annak érdekében, hogy modernizálódjanak az iparág ágazatai és együttműködhessenek az alapanyag-termelőkkel és így versenyképessé válva adhassák el termékeiket bel- és külföldön.
A stratégia kidolgozásával Gráf József egyetértett és e gondolatot támogatásáról biztosította. Az agrártárca irányítója jelezte: Magyarország a következő években mintegy 30 százalékkal kívánja növelni az agrárium teljesítményét, ám azt nem szeretné, ha csupán az alapanyag-termelés növekedne és az alapanyag-kivitel emelkedne, hanem a megtermelt terméket a lehető legmagasabb feldolgozottsági fokban szeretné piacra juttatni.
Ennek érdekében segítséget kíván nyújtani a feldolgozóknak és nem csak a termelőknek technológiáik megújításában, továbbá az új termékek kifejlesztésében, az innovációban, valamint a tőkeháttér biztosításában is. Gráf József szerint emellett különböző vegyes vállalati formáknak is van létjogosultságuk az élelmiszeripar fejlesztése esetében. Jelenleg a magyar élelmiszeripar termelésének értéke éves szinten mintegy 9-10 milliárd eurót tesz ki. Az Európai Unióban az élelmiszeripar éves kibocsátása mintegy 840 milliárd euróra tehető.
Boródi Attila, az ÉFOSZ ügyvezető elnöke közölte: az utóbbi években jelentős módon csökkent a Magyarországon előállított élelmiszerek belföldi eladása. Jelenleg már 80 százalék alatti arányú a néhány évvel ezelőtti 90 százalékos arányhoz képest. Jelezte azt is, hogy az élelmiszer-feldolgozók úgy ítélik meg, hogy a kereskedőknek rendkívül kiszolgáltatottak. Az élelmiszeripar egyes ágazatainak képviselői, akik jelen voltak a tanácskozáson, megerősítették az ÉFOSZ vezető tisztségviselőjének megállapításait, azaz, hogy nincsenek könnyű helyzetben a magyar élelmiszeripari ágazatok, sem a sütő-, sem a hús-, sem a hűtő-, sem a tejipar.
Font Sándor (Fidesz), az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának elnöke arra hívta fel a jelenlévők figyelmét, hogy az agrárium és az élelmiszergazdaság társadalmi hasznosságára is nagy figyelmet kell fordítani. Külön is kiemelte, hogy Magyarországot továbbra is a genetikailag módosított szervezetektől (gmo) mentes övezetnek kell megtartani, mert ez nagy gazdasági előnyöket jelent az ország számára.
A miniszter szerint az élelmiszergazdaságban tevékenykedők által ismertetett nehézségeken csak összefogással lehet úrrá lenni és ígéretet tett arra, hogy ugyanúgy mint eddig, együttműködik az élelmiszer-feldolgozók képviselőivel a gondok megoldásában. Külön is kitért arra, hogy az Agrár Marketing Centrum a továbbiakban is az ágazat érdekeit szolgálja majd.
MTI
Forrás: Népszava
|